Forum Producentów Rolnych 18.10.2018 r.
18 października br. w Hotelu Marusza odbyło się Forum Producentów Rolnych Produkt Lokalny i Tradycyjny – promocja, dystrybucja – przykłady dobrych praktyk, którego organizatorem była Lokalna Grupa Działania „Vistula Terra Culmensis – Rozwój przez Tradycję” oraz Wójt Gminy Grudziądz. Była to Partnerska inicjatywa na rzecz rozwoju obszarów wiejskich.
Forum miało na celu pokazanie dobrych praktyk w prowadzeniu szeroko rozumianej przedsiębiorczości na obszarach wiejskich, zachęcano uczestników do prowadzenia pozarolniczych działalności, mówiono o problemach i zagrożeniach.
Omówiono możliwości wsparcia ze strony LGD "Vistula". Zaprezentowano działania wdrażane w ramach LSR.
Prelegenci i poruszyli następujące tematy:
„Produkt lokalny na targach” – przykłady dobrych praktyk - pokazano jak powinno wyglądać dobre stoisko handlowe, promocja i pomysł na sprzedaż i pozyskanie klientów.
„Jak prowadzić działalność nierejestrowaną” – Urząd Skarbowy w Grudziądzu zaprezentował zasady prowadzenia nierejestrowanej działalności.
„Sprzedaż okazjonalna w świetle obowiązującego prawa” – Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie prezentował czy można i na jakich zasadach.
„Formy i kanały sprzedaży produktów rolnych” – J.A.W. Łącz Przetwórstwo Roślin Oleistych – Nasiennictwo Sp. z o. o. zaprezentowało swoją firmę jak przykłady dobrych praktyk w prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej, jako firma inspirująca swoimi sukcesami.
„Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej”- zaprezentowano zasady ubiegania się o wsparcie w ramach trwającego naboru wniosków prowadzonego przez ARIMR.
Zaprezentowano możliwości wsparcia ze strony LGD "Vistula" - środki na zakładanie nowych firm tzw. premie oraz środki na rozwój istniejących firm.
W zorganizowanej konferencji wzięli udział blisko 90 osób. Byli to mieszkańcy działający lub chcący działać na rzecz sprzedaży i promocji produktów lokalnych z terenu gmin: Grudziądz, Chełmno, Gruta, Lisewo, Łasin, Płużnica, Radzyń Chełmiński, Rogóźno, Stolno, Świecie nad Osą.
Forum zakończono debatą oraz pytaniami od uczestników spotkania.
Form było również doskonałą okazją do żywej promocji produktu lokalnego. W związku z tym zorganizowano stoisko prezentujące produkty lokalne.
Uczestnicy forum otrzymali materiały powielane oraz promocyjne.
Zadanie (koszt organizacji forum) realizowane jest w ramach projektu
„Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i animacji”.
Zadanie współfinansowane w jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko - Pomorskiego na lata 2014-2020