Szkolenie
LGD "Vistula Terra Culmensis" przygotowuje się do ogłaszania konkursów. Przypominamy, że wspierać chcemy: przedsiębiorczość - tworzenie nowych firm i rozwój tych istniejących, utworzenie inkubatorów przedsiębiorczości; działania w zakresie animacji społecznej i aktywizacji zawodowej; działania w zakresie rozwoju infrastruktury ogólnodostępnej, w tym drogowej jak i działania w zakresie rewitalizacji społeczno-gospodarczej.
W dniu 17 października 2016 roku w Świetlicy wiejskiej w Świerkocinie (gmina Grudziądz) odbyło się szkolenie z zakresu funkcjonowania organu decyzyjnego – Rady LGD w okresie wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju dla Lokalnej Grupy Działania „Vistula - Terra Culmensis - Rozwój przez Tradycję”, w tym z zasad oceny i wyboru operacji zgodnie z kryteriami dostępu w ramach poszczególnych programów PROW, RPO W K-P (Oś 7 i 11). W szkoleniu udział wzięli Członkowie Rady LGD , Członkowie Zarządu LGD oraz pracownicy biura LGD „Vistula - Terra Culmensis”.
Głównym celem szkolenia było przekazanie członkom organu decyzyjnego niezbędnej wiedzy umożliwiającej aktywny udział w procesie oceny i wyboru operacji do dofinansowania.
Omówione zostały zasady ubiegania się o wsparcie tj. rozporządzenia, wytyczne, wzory wniosków wraz z załącznikami, założenia LSR, lokalne kryteria oceny i wyboru operacji.
Uczestnicy szkolenia poznali zasady funkcjonowania Rady LGD tym:
- zadania i obowiązki Rady LGD w kontekście wdrażania LSR,
- zasady ogłaszania naborów wniosków w ramach LSR,
- procedury oceny i wyboru operacji w tym: terminy, kolejność działań zgodnie z założeniami danego programu, z założeniami LSR oraz z lokalnymi kryteriami oceny i wyboru operacji.
Kolejnym etapem szkolenia były ćwiczenia praktyczne, gdzie uczestnicy szkolenia mieli możliwość ocenić przykładowe operacje, które mogą wpłynąć w odpowiedzi na ogłoszony przez LGD konkurs (wypełniono karty oceny operacji zgodności z LSR i z lokalnymi kryteriami, przeanalizowano zapisy poszczególnych dokumentów).
Zadanie realizowane jest w ramach projektu „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i animacji”. Zadanie współfinansowane w 95% ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko - Pomorskiego na lata 2014-2020.
Wartość zadania: 1.477,23 zł.
Dofinansowanie zadania z UE: 1.403,37 zł.