Kontrast:
Rozmiar czcionki:
A A+ A++
Odstępy:
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
SHIFT + ALT + H - Strona główna
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Lokalnej Grupy Działania ngo kujawsko pomorskie ARMIREuropejski Fundusz Społeczny PROW

OD POLA DO STOŁU - międzynarodowy projekt partnerski na rzecz rozwoju obszarów wiejskich.

Rozpoczęliśmy międzynarodowy, partnerski projekt  „Od pola do stołu”.

Projekt „Akademia od pola do stołu: V4 na rzecz zrównoważonego rolnictwa w Albanii” to 6-miesięczny projekt finansowany z funduszy wyszehradzkich.

Czas trwania projektu: luty-lipiec 2021 r.

 Projekt realizowany jest przez 5 organizacji pozarządowych, z 3 krajowymi sieciami wiejskimi Albańska Sieć na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich ; Parlament Wiejski na Słowacji ; Węgierska Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich ;) oraz 2 stowarzyszenia o bardzo dużym doświadczeniu Lokalna Grupa Działania „Vistula - Terra Culmensis”; Czesko-Morawskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców Rolniczych ).

Realizacją działania kieruje Albańska Sieć na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich .

Projekt porusza kwestie środowiska i zrównoważonego rozwoju, a także postulaty Nowego Zielonego Ładu przeniesione na obszary wiejskie Albanii. Utrata różnorodności biologicznej, zmiany klimatyczne, ekstremalne warunki pogodowe wpływające na albańskie ogrodnictwo (w tym owoce, jagody, produkcję warzyw) oraz porzucanie gruntów i ich fragmentacja negatywnie wpływają na Albanię i zrównoważony rozwój jej sektora rolnego, zwłaszcza w mikro i małych rolnictwie.

  • Projekt ma na celu wspieranieróżnorodności biologicznej, ochronę i promowanie modeli gospodarki o obiegu zamkniętym wśród drobnych rolników w Albanii.
  • Projekt ma na celu stworzeniegrupy lokalnych liderów, którzy pomogą drobnym rolnikom w dostosowaniu ich technik rolniczych do zachowania różnorodności biologicznej w gospodarstwach, a także w podnoszeniu świadomości na temat podatności na zmiany klimatu i technicznych / rolniczych / bioinżynierii rozwiązań adaptacyjnych w sposób zrównoważony wydajny i opłacalny sposób.
  • Projekt ma na celu promowaniestosowania inteligentnych technologii w gospodarstwach rolnych i dostosowań skutkujących ochroną bioróżnorodności, zrównoważonym rozwojem obszarów wiejskich i wyzwaniami związanymi ze zmianami klimatycznymi (np. Odtworzenie i zachowanie starych odmian upraw i ich różnorodności; zrównoważone gospodarowanie gruntami, zarządzanie stare sady i drzewa oraz odnawianie krzewów owocowych, obsiewanie pól roślinami pożniwnymi, które dostarczają glebie fosfor i potas, co wpływa na bioróżnorodność, zmniejsza ilość pestycydów; rozwiązania umożliwiające wejście na rynek; pozyskiwanie wody; zarządzanie glebą i erozją ; wprowadzanie innowacyjnych praktyk ogrodniczych).

Dzięki temu projektowi rolnicy zdobędą wiedzę, a także będą świadkami praktycznych działań związanych ze wzmocnieniem zrównoważonego rozwoju rolnictwa albańskiego w małych gospodarstwach, ochroną środowiska i zapobieganiem dalszym utratom różnorodności biologicznej poprzez wdrażanie precyzyjnych pilotów i ich praktyczny rozwój; poprzez szkolenia Akademii Farm to Fork, opracowywanie projektów rozwiązań prowadzonych przez nauczycieli oraz realizację 3 pilotażowych programów inwestycyjnych. 

Ponadto w ramach projektu zdobędziesz wiedzę poprzez warsztaty demonstracyjne dla szerszej grupy beneficjentów projektu.

Projekt jest współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji w ramach grantów wyszehradzkich z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. 

 

Misją funduszu jest promowanie pomysłów na zrównoważoną współpracę regionalną w Europie Środkowej.

O projekcie i jego zadaniach poczytaj tutaj:

https://anrd.al/ongoing/farm-to-fork-academy-v4-for-sustainable-agriculture-in-albania/

 

 

 

 

 

 

 

 

Drukuj

Kontakt

  • Lokalna Grupa Działania „Vistula-Terra Culmensis-Rozwój przez Tradycję”
  • Wabcz 49
  • 86-212 Stolno
  • Telefon: 501-795-541, 695-263-202, 795-761-000
  • E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Strona korzysta z plików pliki cookie