Kontrast:
Rozmiar czcionki:
A A+ A++
Odstępy:
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
SHIFT + ALT + H - Strona główna
ESC - Anulowanie podpowiedzi

FORUM GENERALNE LGD, 18.09.2024 r.

 

FORUM GENERALNE LGD nt. LSR
- Lokalnej Strategii Rozwoju dla obszaru Lokalnej Grupy Działania „Vistula-Terra Culmensis-Rozwój przez Tradycję” na lata 2024-2029.


18 września br. zorganizowaliśmy pierwsze FORUM GENERALNE LGD, które stanowiło podsumowanie dziesięciu  gminnych spotkań informacyjno-konsultacyjnych, które prowadziliśmy w dniach 22-30 sierpnia.     

Przedmiotem Forum była zarówno prezentacja możliwości finansowego wsparcia różnorodnych inicjatyw ze środków Lokalnej Strategii Rozwoju dla obszaru Lokalnej Grupy Działania „Vistula-Terra Culmensis-Rozwój przez Tradycję” na lata 2024-2029, jak i harmonogramu planowanych naborów wniosków w roku 2024 i na początku roku 2025. W trakcie forum zaprezentowano kryteria oceny i  wyborów, wg których oceniane będą wnioski o przyznanie pomocy podczas najbliższych ogłaszanych konkursów

W trakcie spotkania przedstawione zostały również pomysły i potrzeby mieszkańców powiatu zgłaszane podczas otwartych spotkań gminnych.        
Priorytetowe WNIOSKI, POMYSŁY I POTRZEBY zgłaszane podczas spotkań gminnych:

  • potrzeba wsparcia KGW i OSP w ubieganiu się o środki na projekty grantowe;
  • wsparcie KGW w rozliczaniu projektów;
  • potrzeba wsparcia w identyfikacji obiektów spełniających zasadę Dostępności+
  • dostosowanie obiektów do potrzeb realizacji projektów
  • potrzeba realizacji/kontynuacji przez LGD działań aktywizująco-animacyjnych
    w postaci: edukacyjnych wizyt studyjnych, szkoleń, spotkań, szczególnie dedykowanych dla potencjalnych Wnioskodawców tak by mogli dobywać doświadczenie, czerpać nowe pomysły, sieciować się, uczyć partnerstwa.

Odpowiedzią na powyższe potrzeby mieszkańców są wypracowane założenia LSR, które oferują dotacje m.in. na tworzenie i funkcjonowanie klubów seniora, edukacyjnych klubów młodzieżowych i klubów rodzica, rozwój infrastruktury publicznej.       

W trakcie forum w formule dyskusji, pytań do prowadzących zidentyfikowaliśmy również potrzeby, oczekiwania na realizację zadań w ramach naszej LSR. W tym miejscu zaprezentowano przykłady na realizacje niektórych zadań w ramach poszczególnych typach projektów. Chcieliśmy tymi przykładami pokazać „o co chodzi w tych projektach”, tak by jeszcze bardziej zachęcić, szczególnie organizacje bez doświadczenia w realizacji projektów, że te projekty pozwolą zrealizować potrzeby i oczekiwania społeczności, pozwolą wypełnić „lukę czasu wolnego” i zaoferować naprawdę fajną ofertę.      

Szczególnie zwracano uwagę na możliwość realizacji zadań w ramach tworzenia klubów seniora i edukacyjnych klubów młodzieżowych. Dopytywano o zasady realizacji, o możliwe do realizacji zakresy. Rozwiano wątpliwości co do zasad ubiegania się o wsparcie – proces będzie uproszczony, wniosek bardziej intuicyjny a zasady rozliczania uproszczone, tak by nie generować kopii dokumentacji. Dziękujemy za ten głos, gdyż on ma dodatkowy aspekt – widzimy, że wszystkim nam zależy na ochronie środowiska!   

Dziękujemy za udział w FORUM Wiceprzewodniczącej Sejmiku Województwa, która wspiera działalność lokalnych grup działania, której szczególnie bliskie są działania społeczne, ukierunkowane na drugiego człowieka. Dziękujemy za merytoryczne wsparcie i zachętę naszych organizacji, w tym szczególnie KGW i OSP do ubiegania się o wsparcie na realizację swoich pomysłów.


Dziękujemy również za obecności reprezentantów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Dyrektora Wydz. Koordynacji RLKS – p. Bartosza Szymańskiego,

który wyjaśnił potrzebę organizacji takich spotkań – następuje, poza przekazaniem treści merytorycznych przez LGD, identyfikacja pomysłów, na forum udzielane są odpowiedzi wielu odbiorcom na raz, rodzą się nowe pomysły,  następuje wymiana doświadczeń. Dyrektor  zachęcał do identyfikacji potrzeb i oczekiwań lokalnej społeczności już teraz, przed ogłoszeniem konkursów, tak by oferta projektu była atrakcyjna i dostosowana do potrzeb społeczności, i tak należy zaplanować działania by były one prowadzone w dłuższej formule, co pozwala zagwarantować lepsze osiąganie celów i założeń projektu.


Dziękujemy za obecność Pani Agnieszki Lewandowskiej – z Biura ds. Umów Ramowych RLKS, która na co dzień wspiera naszą grupę w prawidłowym wdrażaniu założeń LSR

Dziękujemy WAM – naszym organizacjom, instytucjom, radnym, sołtysom, przedstawicielom samorządów gminnych, mieszkańcom za tak liczny udział i za głos zabrany w dyskusji. Dziękujemy za pytania, na wskazanie swoich pomysłów, dzielenie się z nami swoimi wątpliwościami.
Dziękujemy za indywidualne konsultacje i rozmowy! Jeszcze raz mówimy – jesteśmy!!! To z  Wami chcemy wspólnie wdrażać te działania!!!
Zachęcamy do sieciowani się, do partnerskich inicjatyw!!!

PREZENTACJA

   

Przypominamy, nasza LSR stawia na:

➢ ROZWÓJ POTENCJAŁU LUDZKIEGO - edukacja, włączenie i aktywizacja, animacja, integracja, rozwój osobisty, nauka, podnoszenie lub zmiana umiejętności lub kwalifikacji; rozwój funkcji małych gospodarstw rolnych i ich właścicieli – rolników i ich rodzin; rozwój społeczeństwa przedsiębiorczego (wsparcie przedsiębiorczości),
➢ ROZWÓJ MAŁEJ INFRASTRUKTURY PUBLICZNEJ, która ma służyć do edukacji, włączenia społecznego aktywizacji, integracji i animacji lokalnej społeczności.

LSR finansowana jest za pomocą programów:

  • PS WPR na lata 2021-2027 - środki Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2021-2027: Interwencja 13.1. LEADER/Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (RLKS); są to środki z EFRROW;
  • FEdKIP na lata 2021-2027 - środki w ramach Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza: Priorytet nr 7: Fundusze europejskie na rozwój lokalny; są to środki EFS+, które pochodzą z Unii Europejskiej w ramach polityki spójności z Programu Regionalnego Fundusze dla Kujaw i Pomorza 2021 2027, dla którego Instytucją Zarządzającą jest Zarząd Województwa Kujawsko Pomorskiego.

 

Forum generalne organizowane jest  zgodnie z Planem Komunikacji z lokalną społecznością w ramach LSR na lata 2024-2029 - Lokalnej Strategii Rozwoju dla obszaru Lokalnej Grupy Działania
„Vistula-Terra Culmensis-Rozwój przez Tradycję”.

_______________________________________

Działanie realizowane w ramach zawartej z Zarządem Województwa Kujawsko-Pomorskiego Umowy
nr 00014.UM02.6572.20014.2023 z dnia 12 grudnia 2023 r. o warunkach i sposobie realizacji strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

_______________________________________

 

 

 

 

 

 

Drukuj

Kontakt

  • Lokalna Grupa Działania „Vistula-Terra Culmensis-Rozwój przez Tradycję”
  • Wabcz 49
  • 86-212 Stolno
  • Telefon: 501-795-541, 695-263-202, 795-761-000
  • E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

LICZBA ODSŁON

Odsłon artykułów:
1708622

Strona korzysta z plików pliki cookie